Színház, Közösség és Fergeteges Sikerek: Nyíregyházán járt a Kecskeméti Színjátszó Műhely!

Színház, Közösség és Fergeteges Sikerek: Nyíregyházán járt a Kecskeméti Színjátszó Műhely!

május 26, 2026

Május 15-16-án egy fárasztó, de annál csodálatosabb hétvégét tudhatott maga mögött a Kecskeméti Színjátszó Műhely. Két fantasztikus csapatunk, az Ifjú Morbid Színpad és a Katonások keltek útra, hogy képviseljék városunkat a nyíregyházi Regionális Diákszínházi Találkozón.

Bár Nyíregyháza több mint háromórás vonatútra fekszik Kecskeméttől, egy ilyen utazás sosem teher, hanem a közösségépítés legjobb terepe! A hosszú út alatt volt idő ráhangolódni a fesztiválra, így a csapatok már motiváltan, csillogó szemekkel és kiváló hangulatban léptek be a rendezvény kapuján.

Családias légkör és sűrű program

Egy fesztivál sikerének egyik legfontosabb alappillére a befogadó közeg. A helyi szervezők, kiemelten Demarcsek Zsuzsa drámatanár, koreográfus és csodálatos házigazda, mindent megtettek azért, hogy az első pillanattól kezdve otthonosan, egy nagy színházi család részeként érezzük magunkat.

A pénteki nap igazi maraton volt: kora reggeltől egészen éjfélig meg sem álltunk! Összesen 8 előadást néztünk meg, ami nagyon sűrű és tartalmas programot jelentett. Színházpedagógiai szemmel is öröm volt látni azt a magas színvonalat, amit a fellépő csoportok a színpadra tettek. A darabok gyönyörűen, érzékenyen közvetítették ennek a generációnak az értékrendjét, gondolatait és üzeneteit. Minden előadásról sugárzott a csapatok belső kohéziója: látszott, hogy a fiatalok ismerik egymást, önmagukat, és bámulatosan jól használják a színészi, valamint a színpadi eszköztárat.

A szakmai visszajelzésekért a zsűri, Romankovics Edit és Sereglei András felelt. Elemzéseik emberségesek, építőek és hihetetlenül érzékenyek voltak, ami rengeteget ad a diákok további fejlődéséhez.

A nap fénypontja: A Visszajátszás

Volt a fesztiválnak egy különleges, izgalmas programeleme is, a Visszajátszás. Minden fellépő csoportot beosztottak egy másik csapat előadásához. Miután megnézték a darabot, mindössze 15 percük volt arra, hogy egy rövid, improvizatív jelenetben visszacsatolást adjanak arról: miről is szólt számukra az a bizonyos produkció.

Mindezt persze egy jókora adag humorral, sokszor fergeteges paródiába hajló formában tették. Pedagógiai és színházi szempontból is telitalálat volt ez a feladat! A nevetés közben a csapatok észrevétlenül kapcsolódtak egymáshoz, ismerkedtek, miközben kreatívan és éleslátóan reflektáltak a kortársaik munkájára.

Éjszakai táncház és a várva várt eredmények

Az utolsó előadás után, amíg a zsűri visszavonult meghozni a nehéz döntéseket, a feszültséget egy fergeteges táncház oldotta fel. Az eredményhirdetésre éjfél tájt került sor, de a fáradtságnak nyoma sem volt az arcokon – a várakozás izgalma mindenkit ébren tartott.

És volt is mire izgatottnak lennünk, hiszen Kecskemét ismét elképesztően büszke lehet a színjátszóira! Csapataink nemcsak minősítéseket, de számos különdíjat is bezsebeltek:

A Katonások eredményei:

  • EZÜST minősítés az előadásukért.
  • 1. helyezés a Visszajátszás feladatban.
  • Kovács Lujza – Színészi különdíj.
  • Tóth Ákos Károly – Különdíj a kiemelkedő dramaturgiai megoldásokért.

Az Ifjú Morbid Színpad eredményei:

  • ARANY minősítés az előadásukért.
  • 3. helyezés a Visszajátszás feladatban.
  • Miksi Zsófi, Libor Lelle, Endre M. Veronika és László Júlia – Színészi különdíjak a kiváló alakításokért.
  • Sárosi Gábor és Konfár Benjámin – Különdíj a kortárs drámai szövegért.

Összességében egy fantasztikusan sikeres, inspiráló rendezvényen vehettünk részt. Szakmailag, emberileg és közösségileg is teljesen feltöltődve, élményekkel (és persze oklevelekkel) megrakodva tértünk haza Nyíregyházáról. Gratulálunk minden résztvevőnek és alkotónak!

További híreink